Plstění


Metoda plstění je jednoduše řečeno zpracovávání zvířecí srsti, například psí, králičích chlupů, ovčí vlny atd. … Jde o to, že se do sebe mechanickým namáháním, tedy třením, vlákna zaplétají. V tom spočívá plstění jako takové. Je potřeba předem říci, že je potřeba mít k plstění prima-obchod.cz vhodné příslušenství, tak abychom si mohli práci usnadnit a šlo nám to lépe od ruky.
Jde tedy o to, že z nadýchaného chomáčku vznikne tvrdý, pevný materiál. Plstit je možné dvěma způsoby, a to plstění za mokra (za pomoci vody a mýdla), a plstění za sucha. Vlhko, teplo a tření dohromady způsobí to, že se otevřenou jemné šupinky vláken, které se mezi sebou propletou a propojí. Tímto procesem se samozřejmě zmenší objem vlny a to až o jednu třetinu, velmi záleží na druhu konkrétního vlákna.

plstě

K plstění je možné použít klasickou vlnu, která je cenově přijatelná, ale potřeba počítat s tím, že bude hotový výrobek trochu hrubší. A co hlavně, tak 100% přírodní bavlna na těle kouše, ale to určitě víte. Ta se doporučuje na výrobu například šperků, https://sperky.heureka.cz/ dekorací, tašek atd. Pokud chcete výrobek, který bude mít častý styk s pokožkou, zvažte, zda nezakoupit jemnější vlnu, která je pro pokožku příjemnější a především vhodnější.

ovčí vlna

Nyní si ještě stručně řekneme něco o suchém a mokrém plstění. Mokré spočívá v tom, že vlnu vyperete v pračce na vyšší stupně, cca kolem 60 stupňů společně s dalším oblečením. Po vyndání z pračky budete vlnu natahovat a vytvarujete do vámi požadovaného tvaru, tak aby i po uschnutí hezky držel tvar. Je však potřeba počítat s tím, že se konečný výrobek trochu srazí. Poměr zmenšení však nelze předem predikovat.
Suché plstění spočívá v tom, že zapracujete vlnu do měkké podložky, prostřednictvím filcové jehly. Jako podložku je možné použít polystyren, molitan nebo speciální podložky k tomu určené.