Bitcoin těžba – jak to všechno funguje?

Zajisté již asi každý aspoň slyšel o měně, která není totožná s tou tradiční světovou. Říká si digitální měna nebo také virtuální či kryptoměna. Jako první vznikla digitální měna s názvem Bitcoin zkráceně BTC.
BTC je tedy již zmíněná kryptoměna fungující na principu platební sítě P2P. Každá virtuální měna je unikátní tím, že je decentralizovaná, takže jí nelze nijakým způsobem ovlivnit. Nemá na ní dosah dokonce ani vláda či banka, takže nepodléhá žádnému systému.

kryptoměna

O vznik a těžbu BTC se starají prakticky samotní uživatelé – těžaři z celého světa. Bitcoin těžba se ve stručnosti nechá popsat jako potvrzování transakcí v BTC síti. Správnost transakcí tak nehlídá nikdo jiní, než samotní uživatelé.
S jakými pojmy se můžete v této oblasti setkat?

S těžbou BTC souvisí spousta pojmů, se kterými se můžete setkat. Jako například výraz těžební stroj. Mohlo by se zdát, že jde o běžný počítač, který máte třeba doma a denně jej využíváte. Jde však o počítačové zařízení s vysoce výkonnou grafickou kartou, které je vybavené speciálním HW známým pod názvem ASIC.
Těžit tak může každý, kdo disponuje tímto speciálním systémem a kdo se registruje do těžebního poolu.
Díky BTC síti, která je decentralizovaná není možné tuto měnu falšovat, systém poškodit či zcela vyřadit z provozu.

podnikání v měnách

Celý seznam provedených transakcí hlídá Blockchain, který se svým charakterem nechá přirovnat k jedné velké účetní knize, ve které najdete veškeré provedené transakce.
Těžba BTC se dokonce realizuje na speciálních těžebních farmách, na kterých se také vyrábí HW ASIC a to především v Číně. Za úspěšností těžby BTC stojí také výkon BTC sítě, a čím vyšší výkon, tím rychlejší těžba.
K těžbě je možné využívat také další SW a jejich konfigurace co záleží na konkrétním mining pool a konkrétní kryptoměně, protože kromě BTC je tady ještě litecoin, ethereum, monero a mnohé další.