Jak odolávat chuti na sladké

Máte často chuť na sladké? Honí vás mlsná? Nesnažte se utéct! Stejně se vám to skoro nikdy nepovede. Můžete ale mlsat zdravě!





Chuť na sladké je snad pro úplně každého z nás přirozená věc, můžeme si však najít cestu jak ji snížit na minimum. Základem je především zdravý životní styl. Pokud nebudete mít dostatek spánku, může se u vás objevit únava, stres, deprese, nervozita, a to vše může mít za následek potřebu vzít si něco sladkého, co vás povzbudí, naladí a dodá vám ztracenou energii. Ale nejen spánek, ale především zdravý jídelníček by měl zabránit útoku na vaše chuťové buňky.
Správně by měl váš den začínat snídaní. Ráno tělo potřebuje doplnit glukózu a načerpat tak dostatek energie pro nadcházející den. Proto by měla snídaně být vydatná. V průběhu dne bychom měli jíst pravidelně menší porce každé tři hodiny.

Pravidelný příjem potravy udržuje v rovnováze hladinu cukru v krvi. Čím je totiž pauza mezi jídly delší, tím je touha po sladkém neodolatelnější. A po konzumaci něčeho sladkého organismus velmi rychle zareaguje, a to tak, že vyloučí inzulín, a s jeho pomocí vyrobí energii. Hladina cukru u zdravého člověka tak poměrně rychle zase klesá, což mozek vyhodnotí jako deficit a vyšle požadavek na další příjem cukru. Pokud nechceme nasednout do tohoto kolotoče, nezbývá než jíst pouze kvalitní zdroje energie. A věřte, že to zabírá. Chuťové buňky si totiž zvyknou a nás pak uspokojí chroupání ovoce a zeleniny stejně dobře, jako původní nezdravé mlsání sladkého.

Není však nutné vyhýbat se všemu, co obsahuje opravdový cukr. Po cukru se totiž přibere jen tehdy, pokud ho jíte příliš mnoho. Nevhodné je také doplňovat cukry z koláčů, přílišného slazení kávy nebo čaje i slazenými limonádami. Tyto jednoduché sacharidy jsou pro nás jen prázdnou energií, kterou tělo nedokáže zpracovat, a proto ji ukládá. Vybírejme si tedy zdravé cukry z ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků, obilovin a luštěnin a buďme tak nejen štíhlí, ale především zdraví.